Ještě jednou
Propásli jste suchý leden, pak únor, funíte do schodů a všechno vás sere? Březnové vydání nepostradatelného newsletteru je tu právě pro vás. Vy ostatní si aspoň připomenete, že přepálit start je nerozum. Teda skoro vždycky.
První verze římského kalendáře měla jen 10 měsíců. A jaká to náhodička, že rok začínal právě v březnu! Z té doby se, v mnoha jazycích, dochovaly názvy měsíců. Septem (latinsky sedm), september no a poslední měsíc, desátý - decem (latinsky deset). Až někdy kolem roku 190 př. n. l Římané přidali januarius a februarius - jasná chyba, takhle zbytečně prodlužovat zimu.
Každopádně my navrhujeme leden i únor smést ze stolu a začít znovu. Na jaře to stejně dává větší smysl. Nejen narcisům.
Marcus Au…relius
Rozdíl mezi úspěšným člověkem a neúspěšným člověkem je...úspěch. No ale co je přesně úspěch? Ú a spěch, řekl by například Marcus Revolta. Vsadíme se, že Marcus má srovnaný kořenky tak precizně, že by ani Dieter Rams nic nenamítal, ale dvojdomek by s ním nikdo sdílet nechtěl. Úplná revolta. Každopádně kdyby byl kořením sám Marcus, tak by byl nejspíš mouka.
Věděli jste, že v březnu se statisticky provádí nejvíc vasektomií? Skoro by se u nás mohl přejmenovat na nebřezen.
Im-périum
Zpátky do Říma. Jistě vám neuniklo, že muži TikTokerek myslí na římskou říši někdy i třikrát denně. Proč? Ty dva uplynulé, uměle přidané, měsíce jsme na TikToku strávili za vás studiem římského impéria a zde je seznam věcí, které nedají chlapcům spát:
Monte Testaccio. Ne, to se nevracíme k vasektomii, tak se jmenuje umělá hora v Římě, jež vznikla nakupením prázdných amfor od olivového oleje. Je jich tam asi 53 milionů a hora má 35 metrů na výšku. Máme radost, že na spotřebě olivového oleje se od té doby nic nezměnilo.
Římští vojáci si při stavbě opevnění krátili čas vyrýváním zpráv do kamene. Převládaly falické symboly (takový starověký dickobraz) a vzkazy typu: "Sekundinus je sráč".
Jedna míle je tisíc (latinsky mille) kroků ve vojenském šiku. Pochodovat musí všichni stejně, takže vojáci s krátšíma nohama prostě museli držet krok; dala se tak celkem spolehlivě měřit vzdálenost.
Římané si svoje umolousaný tuniky od oliváče umývali kde, prosím? No přece v prádelnách! Hlavní složkou na čištění byla moč. Prostě na rohu stála káď, tam se kolemjdoucí mohli vymočit a pak si v tom nechat umýt oblečení. Crowdsourcovaný detergent. Už taky myslíte na římskou říši třikrát za den?
Vzhůru
Bude jaro, vykvetou stromy, ale do té doby se musíme smířit s tím, že nás budou oblbovat nárazy teplého počasí, které vzápětí vystřídá krupobití. Nečas, co vás uvězní v nějakém gotickém portálu, kde budete litovat ranní nerozvážnosti v podobě pantoflíčků a utíkáčku velmi nízké gramáže. Ve Friedrichovi se bude malovat a nejvíc se těšíme na novou lavičku venku. Možná přijde i VZMB kouzelník a dovolí nám u lavičky zasadit nový strom.
Pompeje
Jak jste na tom? Už lepší? Pokud i nadále máte neodkladnou chuť přečíst si knihu Jak se plave ke dnu od Jirky Pomejeho, možná vám pomůže jeho nesmrtelný citát: "Vožer se do němoty, ale neskákej!" Takhle se zachraňují chmurné myšlenky!
Nezapomeňte na MDŽ, teple se oblékat, cpát se Béčkem, Céčkem a čekat na Déčko. Nečtěte zprávy. Bude to dobrý.